ابزارهای نوین بیومتریک

 

واژه ی بیومتریک، به معنای اندازه گیری و محاسبات مشخصات بدن انسان است. علم بیومتریک این محاسبات را به صورت ماتریسی ذخیره می کند که منحصر به فرد و برگشت ناپذیر است. این ویژگی یکی از دلایل اهمیت فناوری بیومتریک در جهان مدرن است.

 دهه ی ۱۹۸۰ زمانیکه از اثر انگشت به منظور شناسایی مجرمان استفاده می کردند، در حقیقت، آغاز کار فناوری بیومتریک محسوب می شد، از آن به بعد، پیشرفت تکنولوژی باعث شد تا فناوری بیومتریک وجه پر اهمیت زندگی در سراسر جهان به شمار آید. در حقیقت، علم بیومتریک این امکان را فراهم کرده تا از مشخصات اعضای مختلف بدن فرد، شامل رگ کف دست، رگ انگشت، عنبیه، چهره، صدا، امواج مغز و موارد دیگر برای شناسایی وی استفاده شود.

 کاربردهای متفاوت بیومتریک در زندگی فرد

اکنون نگاهی می اندازیم به اینکه چگونه فناوری بیومتریک بخشی از زندگی انسان  تلقی می گردد.

  •  امنیت

تشخیص و احراز هویت از طریق علم بیومتریک، این امکان را فراهم کرده تا احساس امنیت بیشتری حس شود. در واقع، جدیدترین گوشی های هوشمند دارای قابلیت­هایی چون تشخیص عنبیه، صدا و چهره برای تامین امنیت فرد است. امروزه انسان بر این مسئله واقف شده که اطلاعات ذخیره شده در دستگاهیشان حائز اهمیت است و برای تامین امنیت این اطلاعات، وارد کردن پین و رمز عبور کافی نیست.

  •  خدمات مالی

فناوری بیومتریک در جهان مالی کاربرد اساسی دارد من جمله با خدمات رسانی به صاحبان حساب بانکی افراد می توانند در معاملات، گرفتن وام و سایر خدمات از این فناوری استفاده کنند حتی اگر شماره حسابشان را به خاطر نداشته باشند. این سیستم مانع هرگونه جعل و کلاهبرداری از طریق رمز عبور می شود.

  •  رفتار سنجی

این بعد مهم فناوری بیومتریک، در سراسر جهان کاربرد دارد تا کنترل و طبقه بندی اطلاعات را محدود کند. این سیستم امنیتی مانع سوءاستفاده و سوءتعبیر اطلاعات طبقه بندی شده می­گردد.

  •  ابداعات اخیر بیومتریک

فناوری بیومتریک فیلدی است که با عرضه ی ابتکارات و سیستم­های نو به سرعت در حال تغییر و رشد است. چند نمونه از سیستم های جدید بیومتریک را در اینجا معرفی می کنیم:

  •  کیت اثر انگشت شرکت مستر کارت

کیت اثر انگشت، مشتریان را قادر می سازد تا اثر انگشت خود را بدون رجوع به بانک روی کارت بانکی خود ثبت کنند. این سیستم مراحل ثبت نام را ساده و سرعت احراز هویت فرد را بالا می برد.

  •  اسکن رگ های انگشت

در حال حاضر، مدارس دانمارک سیستمی را به طور آزمایشی استفاده می کنند. این فناوری به دانش آموزان و کارمندان این اجازه را می دهد که در کافه تریای مدرسه با کمک اسکن رگ انگشت، خرید کنند و دیگر نیازی به روش های پرداخت فیزیکی دیگر نیست البته از سالها قبل از فن آوری بیومتریک در دستگاه حضور و غیاب استفاده می شده است. در اصل، این نوآوری امن ترین نرم افزار احراز هویت از طریق اثر انگشت است. 

  •  فناوری بیومتریک در آینده

رشد چشمگیر سیستم بیومتریک بیانگر این حقیقت است که در آینده ای نه چندان دور این سیستم در تمامی عرصه ها به کار گرفته خواهد شد. کارشناسان صنعتی بر این باورند که فناوری بیومتریک در سال های آتی، بخش اصلی صنعت بهداشت به شمار خواهد آمد. فناوری هایی از قبیل شناسایی فرد از طریق بو و عرق شخص، اندازه گیری ضربان قلب و بسیاری نوآوری های دیگر بزودی وارد دنیای بیومتریک می شود. روزی فرا می رسد که فناوری بیومتریک جایگزین تمام سیستم های امنیتی می گردد.

وبلاگ

منتظر انتشار مقالات جدید دیگر ما در وبلاگ نوتاش صنعت باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *