استفاده از پهپاد در ساخت و ساز

پهپادها با ضبط اطلاعات و ارسال آن به اپراتور همزمان با پرواز و مزیت بی نظیر هوایی خود می توانند باعث بهبود کارایی، کاهش هزینه ها و ساده سازی گردش کار شوند. در ادامه برخی از روش های استفاده از پهپادها در کارگاههای ساختمانی را بررسی می کنیم:

مطمئنا در خصوص پهپادها شنیده اید، و یا آنها را دیده اید. این هواپیماها امکانات و کاربردهای گسترده ای را حتی در زمینه ساخت و ساز ارائه می دهند.

به طور خاص، مزایای استفاده از پهپادها، انقلابی در کل چرخه عمر پروژه های ساختمانی به وجود آورده است. از زمان آغاز به کار تا پایان پروژه، عکسها، فیلم ها، و تصاویر بدست آمده از پرنده به اهداف پروژه ها، پیگیری پیشرفت پروژه و ارائه بروزرسانی کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تغییر این صنعت وآینده نگری در خصوص پهپاد در ساخت و ساز، در ادامه با ما همراه باشید.

1- نقشه برداری توپوگرافی و تهیه اطلاعات زمینی با استفاده از پهپادها

هنگام برنامه ریزی پروژه های ساختمانی پیچیده و بزرگ، استفاده از نقشه های توپوگرافی ضروری است. اگرچه نقشه های توپوگرافی مفید هستند، و می توانند از اشتباهات پرهزینه، کم و یا آنها را از پروژه حذف کنند، ولی معمولا نقشه های بروز از منطقه مورد مطالعه موجود نیست و به دلیل گران بودن و صرف زمان زیاد در تهیه آن به صرفه نمی باشد.

با توجه به توانایی پرنده های بدون سرنشین در نقشه برداری مناطق گسترده، زمان بدست آمدن اطلاعات توپوگرافی از سایت به طور تصاعدی کاهش می یابد. این امر نه تنها کاهش بودجه در پروژه ها و ماندگاری آنها را در پی دارد، بلکه صحت اطلاعات موجود قبل از آغاز پروژه را نیز تضمین می کند.

همچنین وجود این اطلاعات می تواند به طراحی نیز کمک کند.

علاوه بر این، تصاویر با وضوح بالا تولید شده توسط پهپادها امکان تولید مدل های سه بعدی را به شما می دهد تا چالش ها و اشتباهات را پیش از شروع کار مشخص کنید، که این امر در دراز مدت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

2- استفاده از پهپاد در ردیابی و اتوماسیون تجهیزات

این مشکلی است که هر مدیر پروژه با آن روبرو شده است – یک لغزش یا فراموشی در محل قرارگیری تجهیزات کارگاهی می تواند کل افراد را درگیر کند و در آخر به کابوسی تبدیل شود (مگر اینکه از فناوری مدیریت اجاره تجهیزات استفاده کنید).

با یک پهپاد، همان مدیر می تواند در محل پروژه پرواز کند و به سرعت ارزیابی کند که آیا تجهیزات در مکان مورد نیاز وجود دارند همچنین می تواند به سرعت تشخیص دهند که هنوز قطعه ای در محل کارگاه موجود است یا خیر و این باعث می شود که از خرید تصادفی و غیر ضروری جلوگیری کند.

مسئله دیگری که به طور مکرر مطرح می شود هنگام مشکل در عملکرد تجهیزات است. به همین منظور می توان از قابلیت ضبط پهپادها برای بازدید تصویری از راه دور استفاده کرد و هر چه سریعتر و دقیقتر مشکلات را برطرف کرد یا به تکنیسن ها و تعمیرکارها ارائه گزارش کرد.

 

3- نقش پهپادها در گزارش از راه دور و نظارت و پیشرفت

یکی دیگر از ویژگی های ارزشمند پهپاد در ساخت و ساز ، گزارش تصویری است که می توان به مشتریان ارائه داد. تصاویری که از محل پروژه اخذ می شوند گزارش دقیقی از روند پیشرفت پروژه را به مشتریان می دهند بخصوص زمانی که مشتریان قادر به حضور فیزیکی در محل پروژه نباشند.

و این به آنها کمک می کند که از نحوه استفاده از هزینه هایی که در قبال پروژه پرداخت کرده اند به درستی مطلع شوند.

علاوه بر ارتباطات با مشتری، پهپادها می توانند همکاری داخلی را در تیم شما بهبود بخشند. در طی پرواز هوایی، پهپاد می تواند اطلاعات را به نرم افزار شما ارسال کند.

تیم های طراحی، مهندسان، مدیران ساخت و ساز، کارگران و مالکان می توانند به همان داده ها دسترسی پیدا کنند، پروژه را دنبال کنند و از هرگونه اشتباه رخ داده مطلع شوند. پهپادها همچنین می توانند دنباله ای ارزشمند از اسناد را در شرایطی که به آنها نیاز دارند، ایجاد کنند.

4- نظارت امنیتی توسط پهپاد

یکی از مشکلات مهم و تکرار شونده در کارگاههای ساختمانی به سرقت بردن تجهیزات کارگاهی است. به سرقت بردن بالابر یا بیل مکانیکی می تواند ده ها یا صدها هزار دلار به پروژه خسارت وارد کند.

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تجهیزات از کارگاههای ساختمانی دزدیده می شود که معمولا ۲۵ درصد آن بازیابی می شود. بنابر این امنیت تجهیزات یکی از مولفه های مهم مدیریت کارگاهی است.

با استفاده ی پهپاد در ساخت و ساز ،یک اپراتور پهپاد می تواند با پرواز در محیط کارگاه به سرعت از وضعیت کارگاه مطلع شود و این می تواند از خسارتهای جدی در کارگاه جلوگیری کند.

5- استفاده از پهپاد برای ایمنی کارکنان

ایمنی کارگران یکی از اولویت های اصلی بسیاری از شرکت های ساختمانی است. به طور خاص، سقوط، ۳۹٪ از تلفات کارگران هنگام اندازه گیری دستی را تشکیل می دهد.کارگران معمولاً باید به ارتفاعات ناپایدار صعود کرده و در شرایط خطرناک حرکت کنند.

در صورتی که پهپادها می توانند در این شرایط جای کارگران را بگیرند و خطرات کارگران در پروژه را کاهش دهند. مدیران ساخت و ساز همچنین می توانند با استفاده از دوربین های فیلمبرداری پهپادها، محل کار را از نظر ایمنی کنترل کنند، اطمینان حاصل کنند که کارگران از تعادل مناسبی برخوردار هستند و هیچ سازه و تجهیزاتی سست و بی ثبات نیستند و این امر می تواند از آسیب کارکنان جلوگیری کند.

6- بازرسی ساختاری و عکاسی توسط پهپادها

با جایگزینی ماشین آلات سنگین و داربست های بزرگ، پهپادها می توانند بازرسی اساسی انجام دهند. می توان آنها را به اطراف سازه ها منتقل کرد تا ثبات و جزئیات دقیق را بررسی کنند و برای تجزیه و تحلیل از تصاویر با وضوح بالا استفاده کنند.

حسگرهای حرارتی می توانند نشت گرما، لکه های سرما و هرگونه مشکل برقی را تشخیص دهند. این سطح از تضمین کیفیت در طولانی مدت به روابط مشتری کمک می کند.

همچنین می توان از پهپادها برای نگهداری برنامه ریزی شده در سازه های بزرگتر مانند پل ها، برج ها، سقف ها و داربست ها استفاده کرد. وظیفه ای که انجام آن با یک تیم کامل از نقشه برداران زمان زیادی طول می کشد تنها با چند ساعت کار با یک اپراتور پهپادها انجام می شود.

 

 

 

 

 

وبلاگ

منتظر انتشار مقالات جدید دیگر ما در وبلاگ نوتاش صنعت باشید.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *